2010-02-24 12:38
W dniach 8 i 9 marca 2010 roku w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie odbędzie się szkolenie „Praca z osobami doznającymi przemocy”. Zajęcia będą realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” z siedzibą Warszawie, szkolenie poprowadzi Pani Anna Wiechcińska–Szymańska - członek zarządu Stowarzyszenia „Niebieska Linia” mgr psychologii, współzałożycielka Stowarzyszenia "Niebieska Linia", wieloletni pracownik ośrodków rozwiązywania problemów alkoholowych, wieloletni szkoleniowiec, Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień, trener PTP. W latach 2004 - 2006 była członkiem Rady Ekspertów ds. Przeciwdziałania Przemocy PARPA. Certyfikowany Specjalista ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Od 2007 roku jest koordynatorem działań w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar w Rodzinie "Niebieska Linia" działającym na zlecenie PARPA.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które w swojej pracy stykają się z osobami doznającymi przemocy w rodzinie i są zobowiązane z uwagi na zakres kompetencji służb, w których pracują, do pomocy tym osobom. Szkolenie jest więc przeznaczone dla: policjantów, pracowników socjalnych, kuratorów, pedagogów, członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, psychologów itp.
Oferta powstała na podstawie doświadczeń członków Stowarzyszenia „Niebieska Linia”, uzyskanych w trakcie kilkunastoletniego prowadzenia programów pomocy psychologicznej dla osób uwikłanych w przemoc oraz interdyscyplinarnej pracy w środowisku. W tworzeniu oferty wykorzystaliśmy też wieloletnie doświadczenia szkoleniowe w dzieleniu się dobrymi praktykami w pracy w obszarze przemocy domowej.
Praca z osobami doznającymi przemocy
Cele szkolenia:
- przekazanie, rozszerzenie i uporządkowanie wiedzy na temat przemocy w rodzinie i sytuacji osób doznających przemocy domowej (dorośli/dzieci)
- rozszerzenie wiedzy na temat praktycznych możliwości pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie, z wykorzystaniem procedur, służb i instytucji (Niebieska Karta, Procedura Zobowiązania do Leczenia Odwykowego, wykorzystanie zespołów interdyscyplinarnych)
- zwiększenie umiejętności kontaktu z osobami doznającymi przemocy - wymiana doświadczeń
Metody pracy
- wykłady
- zajęcia seminaryjno – warsztatowe
- praca w oparciu o analizę materiału filmowego
Program szkolenia
Część wykładowa:
Część seminaryjno – warsztatowa
- Omawianie przypadków, planowanie strategii pomocy osobom doznającym przemocy
- Ćwiczenie kontaktu z osobami doznającymi przemocy
- Planowanie strategii pomocy w oparciu o współprace służb, procedury, prace w zespołach interdyscyplinarnych
- Ćwiczenia związane z rozszerzeniem świadomości na temat własnych przekonań i postaw związanych z przemocą w rodzinie i ich wpływie na pracę w tym obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie
W efekcie szkolenia uczestnicy zwiększą swoja wiedzę na temat psychologicznej sytuacji osób doznających przemocy, będą umieli zdiagnozować przemoc i sytuacje tych osób. Zwiększą się też ich kompetencje nawiązywania kontaktu i prowadzenia rozmowy z osobami doznającymi przemocy, diagnozy potrzeb i tworzenia strategii postępowania, pilotowania spraw i ewaluacji procesu uwalniania się od przemocy oraz stosowania odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia zmian pożądanych przez klienta.